Mura Masa – Mura Masa (2017)

Aż korci, żeby napisać, że Mura Masa, to taki drugi Calvin Harris, tylko lepszy. Jednak nie można dzielić skóry na niedźwiedziu, ponieważ pierwszy producent, w porównaniu do drugiego, zaczyna dopiero przygodę z muzyką. I kiedy twórca Funk Wav Bounces vol. 1 brzmieniowo powraca do brzmień sprzed kilku lat, to autor Mura Masa wybiega do przodu i staje się reprezentantem futuryzmu.

Lista gości, których znajdziemy na płycie jest długa i imponująca. Trzeba podkreślić, że są to artyści, którzy w większości nie występują w rozgłośniach radiowy, nie odnoszą ogromnych sukcesów (a jeżeli odnoszą, to cieszą się powszechnym szacunkiem) albo są na początku przygody muzycznej. Opozycyjnie – nie idą utartymi ścieżkami, eksperymentują i charakteryzują się alternatywnym podejściem do muzyki. Zatem kto pojawił się gościnnie w utworach? m.in.: Tom TrippChristine and The QueensCharli XCXA$AP Rocky i Bonzai. 

Zdaje się, że ci artyści nie znaleźli się tu przypadkowo, ponieważ większość utworów dopasowana jest brzmieniowo do nurtu, który pierwotnie reprezentują dane osobistości. Dlatego słuchając debiutu fonograficznego Mura Masy natkniemy się na typowo hiphopowe melodie, elektronikę, tropical house i disco. Materiał jest zróżnicowany, ale można wyczuć w nim jeden wspólny mianownik – pewne elementy elektroniczne, które spajają wszystkie te gatunki w całość. 

Płytę otwiera przyjemne Messy Love, w którym dominuje zniekształcony wokal i synthpopowa warstwa muzyczna. Następnie przechodzimy do rytmicznego, obłędnego pod względem bitu i części lirycznej, utworu Nuggets. W piosence gościnnie pojawia się obiecująca debiutantka – Bonzai, która może pochwalić się wyśmienitym poczucie rytmu, feelingiem i charakterystycznym, czarnym, ciężkim głosem. Nuggets to nie jedyna propozycja muzyczna od Mura Masy, w której udział wzięła wspomniana wokalistka. Artystka pojawiła się także w lead singlu – What If I Go?, który w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego utworu jest płynniejszy i atrakcyjniejszy melodyjnie.

Twórczość Mura Masy jest unikalna i zalicza się ona do grona producentów z pogranicza muzyki elektroniczno-tanecznej, którzy ratują dobre imię tego nurtu. Nurtu, który w wyniku tworów takich jak The Chainsmokers traci wysoki poziom.

If your harp is charged and loaded
Wait for time to come
It might take you to Rome
It’s all about religion
It’s all about constructing the chemical reliance on

Album składa się nie tylko z ambitnych, futurystycznych brzmień, ale także z głębokich tekstów, które często w muzyce elektronicznej schodzą na drugi plan. Refleksyjna warstwa muzyczna objawia się w wielu kompozycjach, np. przewrotnym pod względem tempa – Second 2 None i melancholijna, przygaszona ballada – Blu, która została wzbogacona o zniekształcony wokal Damona Albarna (Gorillaz).

Szkocki producent nie boi się muzycznych eksperymentów i bawi się muzyką. Debiut Mura Masy przepełniony jest samplami z innych piosenek (np. Amen, Brother w Second 2 None). Artysta sięgnął po utwory wydane nawet w 1968 roku (w 1 Night – wykorzostano melodię z Tahiti Piero Piccio). Pożyczone fragmenty muzyczne zostały przyspieszone, spowolnione, zniekształcone, a wokół nich Crossan stworzył nową, magiczną otoczkę.

Mura Masa staje ramie w ramie z Cashmere Cat i tworzy przyszłość elektroniczno-dance’owej muzyki. To oni najprawdopodoniej będą wyznaczać trendy tego gatunku muzycznego. Chlopak aspiruje do tego, żeby jego twórczość została doceniona nie tylko przez słuchaczy, ale także przez krytyków. Szkocki producent za kilka lat może być jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów na świecie, a na jego półkach kurzyć będą się nagrody Grammy.

Ocena końcowa: 4/5

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s