10 najlepszych niesinglowych utworów Charli XCX

Jedna z najbardziej zadziornych i nieokiełznanych wokalistek na rynku brytyjskim. Bezkompromisowo idzie po to, co jej się należy. Od lat tworzy muzykę, ale prawdziwą sławę przyniosła jej kolaboracja z australijską raperką Iggy Azaleą oraz utwór nagrany na potrzeby filmu Gwiazd Naszych Wina. Jednak Charli XCX nie można przykleić łatki pop gwiazdy, bo jej twórczość ma niewiele wspólnego z komercją.

10. Grins

Dynamiczne i pobudzające zestawienie 10 najlepszych niesinglowych utworów Charlotte otwiera magiczne Grins, które pochodzi z debiutu fonograficznego – True Romance. Piosenka, podobnie jak cały krążek, utrzymana jest w klimatach muzyki elektronicznej, ale zawiera w sobie elementy charakterystyczne dla nurtu synthpopu i dark wave’u.  W Grins usłyszymy m.in. syntezatory i roztrojone wokale.

9. Body of My Own

Płyta Sucker, z której pochodzi Body of My Own, jest najbardziej komercyjnym wydawnictwem w karierze Charli XCX – co nie oznacza, że zebrany na nim materiał jest typowym produktem przeznaczonym do sprzedaży i rozgłośni radiowych. BOMO to dynamiczna, lekko punkowa kompozycja, której tempa nadają elektryczne gitary. Jeżeli nie znacie tej piosenki i dopiero teraz ją przesłuchacie, to jestem pewien, że chętnie do niej powrócicie.

8. Blame It On U

Blame It On U jest miejscem, w których możemy usłyszeć udaną próbę eksperymentowania Charli z muzyką pop i elektro. Piosenka jest jedną z najmocniejszą propozycji na mixtapie Number 1 Angel, który zawrę w zestawieniu najlepszych wydawnictw 2017 roku. Utwór zaczyna się dość spokojnie, gdzie na pierwszy plan wysuwa się głos Charli. Kompozycja na koniec nabiera tempa i wokal ustępuje miejsca wybuchowej warstwie muzycznej.

7. Breaking Up

Breaking Up nigdy nie zostało singlem, ale ujrzało światło dzienne jako “promocyjny utwór” płyty Sucker. Największym plusem tej piosenki nie jest wokal ani muzyka, ale tekst. Tekst zadziornej, niezależnej kobiety. W kompozycji, jak na dłoni, widać i słychać wpływ muzyki z lat 80 i 90. Idealnym dopełnieniem utworu jest klip wyreżyserowany przez BRTHR.

6. Sucker

“You said you wanna bang. Well. Fuck You, sucker!”. Powodów, za które kocham imienną piosenkę z drugiej płyty, jest wiele, ale jeden niezwykle ważny. Sucker, to istny dynamit, którego refren, ograniczony lirycznie, cholernie zapada w głowę. Piosenka może nie jest zbytnio ambitna tekstowo i odkrywcza muzycznie, jednak energia i przesłanie jakie z niej płynie sprawia, że to najlepszy, niesinglowy utwór z drugiego krążka.

5. Cloud Aura feat. Brooke Candy

Brytyjka dobrze wie, jacy artyści sprawią, że jej twórczość zyskuje jeszcze większego klimatu. Cloud Aura sama w sobie jest mroczna, ale to Brooke Candy za sprawą rapu i ostrego tekstu, nadaje pikanterii całej kompozycji. Mocny tekst, ciężka warstwa muzyczna i zniekształcony wokal Charli sprawia, że to najbardziej wyrazisty i najlepszy utwór na debiucie fonograficznym wokalistki. Tak dobre wykonanie darkpopu mocno cieszy.

4. Roll With Me

Roll With Me to kolejny efekt współpracy Charli z producentem SOPHIE. Brytyjski producent stworzył całą poprzednią EPkę wokalistki – Vroom Vroom i dwie piosenki na Number 1 Angel (Lipgloss). Artystka powinna kontynuować przygodę z Samuelem, ponieważ te osobowości idealnie się dopełniają. Sophie wie jak stworzyć dobrą elektronikę, a Charlotte czuje się jak ryba w wodzie, w tego typu brzmieniach.

3. 3AM feat.

Niekwestionowaną, najlepszą trójkę niesinglowych utworów otwiera 3AM z projektu muzycznego Number 1 Angel. Tak jak wspomniałem kilka pozycji wyżej – Charli dobrze wie, jakich gości zaprosić do współpracy. Wraz z perfekcyjnie dopełniają się lirycznie i wokalnie. 3AM to jedna z najbardziej pozytywnych brzmieniowo propozycji na mixtapie.

2. Trophy

Utwór Thropy, znalazł się na niezależnie wydanym mini-albumie Vroom Vroom. Piosenka charakteryzuje się ciężkim, elektronicznym brzmieniem, dobrym miksem i rapem Charli, który powala na kolana. Niski głos artytki świetnie wpisuje się w taki rodzaj muzyki. Poprzedzające piosenke słowa “I wanna win, I want that throphy” pochodzą z ikonicznej sceny, kultowego filmu Pulp Fiction.

1. Vroom Vroom

Nie miałem żadnych wątpliwości co do tego, jaka piosenka powinna znaleźć się na podium zestawienia. Vroom Vroom pokochałem od pierwszego odtworzenia i zostałem z nim do dziś. To najczęściej odtwarzany przeze mnie utwór w całej dyskografii Charli. Uwielbiam tę brudną elektronikę, głęboki bass, wyższe partie wokalne w przedrefrenie, chwytliwy refren i rap. Powodów mógłbym wymienić jeszcze więcej, ale najlepiej będzie, jak zwyczajnie oddacie się obłędnym dźwiękom Vroom Vroom.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s